How to Eat Healthy for Less Than $10 Per Day

Welcome to this article on eating healthy on a budget!

Due to student loans and starting my business, my boyfriend and I have been on a quest for the last year and a half to master how to eat healthy on a budget. 

We normally shop weekly for our needs, with the exception being that during this last month with the Coronavirus going around!

We have been stocking up for a couple weeks at a time to minimize going to the grocery store. However, this has not changed our budget. To account for this, we have been freezing items so that they don't go bad. 

 I am happy that we have basically perfected the art of eating healthy on a budget. We have been able to cut down from hundreds of dollars on groceries, to about $60 per person for the week. 

  • That's Spending Less Than $10 per day on 3 Meals! 
  • Really broken down, that's about $3.33 PER MEAL! 

 I am very happy with this number because I’m going to be honest here - we both eat a lot. I am training for a marathon, and he continually lifts and does Spartan races. 

I also love food, so I don’t want anyone to think that we are skipping meals or living hungry. We are blessed to have the ability to buy fresh foods right by our house. 

 So, with our budget being about $60 per person per week, that gets us to about $8.57 per day. 

  •  That’s 3 full meals for less than the price of than buying one drink and food item at Starbucks

 So, I wanted to break this down for you so you can see how we do it. 

 We eat mostly organic, and do have meats, cheese, and gluten free bread. 

 We are also not perfect either! We still get some red wine, and chocolate. Because of course - life! 

Everything in moderation :) 

Here is Our Normal Shopping List:

Fruits

  • Bananas 
  • Avocados
  • Apples 
  • Mango 
  • Blueberries or Strawberries
  • Lemons 

Veggies

  • Spinach
  • Lettuce Mix
  • Carrots 
  • Mushrooms 
  • Asparagus
  • Broccoli 
  • Bell Peppers
  • Carrots, Onions, Celery Mix 
  • Onions

Meats

  • Chicken Sausage 
  • Salmon or shrimp 
  • Chicken thighs 

Dairy/Poultry

  • Eggs
  • Cheese 

 Miscellaneous

  • Gluten free noodles 
  • Potatoes
  • Kale and cauliflower pizza crust 
  • Pizza sauce 
  • Gluten free chips 
  • Fresh Salsa 
  • Hummus
  • Pesto 
  • Black beans and pinto beans
  • Bone broth 
  • Granola 
  • Yogurt 
  • Oatmeal

Drinks

  • Almond Milk 
  • Red wine (Only $2.99 at Trader Joe's!) 
  • OJ

It has been helpful to plan out meals for each week so that we are able to only buy what we need and so that we don't waste food. That is such a bad feeling when you have to throw things away! 

Our typical dinner meal structure looks something like this: 

Meal 1: Gluten free pasta with pesto, chicken sausage, cheese, and broccoli on the side 

Meal 2: Fajitas with chicken, black beans and pinto beans, bell peppers, onions, and guacamole, chips and salsa 

Meal 3:  Homemade chicken soup with bone broth, turmeric, carrots, celery, and onions, chips and guacamole on the side 

Meal 4: Lemon butter shrimp on bed of cabbage/lettuce 

Meal 5: Turkey melt on gluten free bagel with cheese, avocado, spinach. 

Meal 6: Gluten free pizza with mushrooms, olives, onions, peppers, chicken sausage

Meal 7: Salmon with asparagus and potatoes 

For breakfast, we will alternate between: 

  • Eggs with chicken sausage and/or veggies 
  • Yogurt and granola 
  • Oatmeal with Cinnamon, Banana, and Walnuts

For lunch we will bring: 

  • Leftovers from dinner the night before
  • Salad with spinach and mixed greens, veggies, walnuts, and hard boiled egg 
  • Pesto 
  • Turkey sandwich on gluten free bread 
  • Sides including apple, banana

You’ll notice that we don’t get a lot of crackers, cereals or processed foods. These can rack up the bill pretty quickly! 

We also try to spread out more expensive purchases, such as olive oil. These can increase the bill if we end up getting multiple higher priced items in the same week. 

 We try to only get one sweet thing per week, whether that's coconut milk ice cream, or some dark chocolate peanut butter cups ($1!) This helps with our health as well as our budget, because if it's in the house we are going to eat it. 

 Thus, don’t think you can't eat or have to scrounge to eat healthy for less than $10 per day! 

 So, what's the savings? 

I know if people go out to eat for lunch that’s about $12  - times 5 days a week that is = $60! 

 If you are eating out for lunch, you could be saving your entire grocery bill depending on your family size! 

Here are my questions for you: 

1) What are you not eating that is going to waste each week? What could you cut down on buying then, that would cut down your cost? 

2) Are you getting items that are not serving your health habits? What unhealthy items could you cut back on this week that would make you feel better? 

 I hope you enjoyed eating healthy on a budget!

Related posts: 

What To Do While Quarantined At Home

7 Ways to Boost Your Immune System

The Top Nutrients For Women's Health 

Close

Way to go!
You're almost there.

55% Complete